Bateria Ritar FT12-100A 100Ah - 1
Ritar FT12-100A 100Ah
0 Review(s)
Ritar
VAT included
Quantity
  Política de seguridad
(editar con el módulo de Información de seguridad y confianza para el cliente)
  Política de entrega
  Política de devolución
Ritar
Buy your battery for telecommunications
In eurobateria.es we have the battery RITAR FT12-100A at the best price
Battery characteristics RITAR FT12-100A 100Ah (10h) 12V:
Ritar FT12-100A 100Ah 12V Ft
VOLTSAHDIMENSIONS
12V100Ah (10h)508x111x236
Buy your battery at eurobateria©, the oldest battery sales website on the market
Prices without surprises with VAT and transport included (Peninsular Spain)
  • Ritar FT12-100A
  • Telecommunications Battery
  • RITAR FT
  • FT12-100A
  • 12 V
  • 100Ah (c10)
  • 119Ah (c100)
  • 508x111x236
RITAR FT12-100A 100Ah (10h) 12V FT battery
The battery RITAR FT12-100A 100Ah (10h) 12V FT belongs to the range of batteries FT
When adopting a new AGM separator and a centralized ventilation system, the battery can be installed in any position maintaining high reliability. FT series dimensions are designed for installation in 19 "and 23" cabinets.
  • High specific energy density
  • Low self -device rate
  • Excellent discharge performance at high speed
  • Long useful life
Find the right battery for your vehicle or device
Why choose a battery RITAR?
Discover what RITAR can offer
Out of Stock
Data sheet
marca
modelo
RITAR FT
voltios
12V
Ah (c10)
100Ah (c10)
largo
508mm
ancho
111mm
alto
236mm
terminal
M8
peso
29 Kg
tecnologia
AGM
Voltage
12V
Specific References
MPN
FT12-100A
Ex: Shipping and return policies, size guides, and other common questions.
  • Paste the label on a flat surface on the package
  • Make sure that both 1D and 2D barcodes are clearly visible
  • Ensure that the label is smooth and isn’t creased or wrinkled
  • Check for any tears, dents, holes or scratches
  • Pack your product tightly, with the right size packaging
  • Ensure both barcodes are on a flat surface of the package
SizeSMLXL
Men 7-10 10-13 13-15 15-17
Women 7-9 10-12 13-14 15-16
16 other products in the same category:
Reviews
Write your review
Ritar FT12-100A 100Ah
Ritar FT12-100A 100Ah 12V Ft
VOLTSAHDIMENSIONS
12V100Ah (10h)508x111x236
  • Ritar FT12-100A
  • Telecommunications Battery
  • FT12-100A
  • 12 V